Jaką spawarkę wybrać ?

Jaką spawarkę wybrać?
Spawarki inwertorowe są najbardziej popularnymi urządzeniami stosowanymi przy łączeniu metali. Ten przewodnik jest skierowany do osób które szukają wszelkiego rodzaju informacji związanych ze spawaniem i praktycznych informacji, aby pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru spawarki, która może najlepiej spełnić Twoje potrzeby.
Istnieje kilka rodzajów procesów spawania, z których trzy główne typy są opisane poniżej:
1)Elektroda (MMA)
W tym rodzaju spawania, prąd jest prowadzony przez elektrodę otuloną z metalowym rdzeniem tworząc łuk elektryczny z materiałem, który ma być spawany. Spawanie elektrodą otuloną jest jednym z najtrudniejszych rodzajów spawania, ale jest w dużej mierze popularne ze względu na niskie koszty, jak również zdolność do tworzenia solidnych połączeń spawalniczych. Spawanie elektrodą otuloną jest świetną metodą do spawania większości metali i może być skutecznie stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ponieważ dzięki otulinie elektrody, nie wymaga użycia gazów osłonowych.
Spawanie elektrodą otuloną jest najczęstszym wyborem wśród hobbystów i profesjonalistów.

2)Spawanie MIG/MAG
Spawanie MIG/MAG jest jedną z najłatwiejszym do nauczenia się metod spawania. Nawet amatorzy którzy nie mieli wcześniej styczność ze spawaniem MIG/MAG są w stanie wykonać przyzwoite spoiny już w ciągu kilku godzin praktyki. Spawanie MIG/MAG jest czyste, łatwe w obsłudze i może być stosowane zarówno do cienkich, jak i grubych blach. Spawarki MIG/MAG mogą spawać różne rodzaje materiału, takie jak stal nierdzewna, stopów niklu, aluminium, stali, miedzi i wiele innych z większą elastycznością i praktycznie bez rozprysków. Jedynym minusem tej metody jest konieczność użycia gazów osłonowych takich jak mieszanka CO2/ARGON lub czystego argonu, czy też helu w zależność od rodzaju materiału spawanego. Spawanie MIG/MAG w większość przypadków jest stosowane w pomieszczeniach ze względu na konieczność zapewnienia idealnej osłony gazowej.
3)Spawanie TIG
W metodzie spawania TIG jest używana nietopliwa elektroda wolframowa w osłonie gazu obojętnego (np.czystego argonu). Spoiny TIG są czystsze i dokładne, oraz zapewniają idealne wtopienie w materiał spawany. Spawanie TIG jest stosowane głównie do spawania cienkich odcinków jak i również gdzie są wymagane połączenia wysokiej jakości w stali stopowej, stali nierdzewnej i metali takich jak aluminium, magnez itp. Spawanie TIG jest stosunkowo bardziej złożone i trudniejsze do opanowania niż inne metody spawania i jest stosunkowo wolniejsze.
Jak wybrać najlepszą spawarkę dla swoich potrzeb?
Jakiego rodzaju materiały i o jakiej grubości będziesz spawać? Warto wybrać proces, który obejmuje różne rodzaje metali, których będziesz spawać najczęściej.
Czy będziesz spawać w warsztacie, czy musisz się przemieszczać? Jaki rodzaj zasilania jest dostępny w twoim miejscu pracy? Spawarka, która wykorzystuje zasilanie 400 V 3-fazowe nie może być łatwo zabrana do lokalizacji klienta i może wymagać użycia generatora.
Jak duże masz doświadczenie w spawaniu? Ile czasu potrzebujesz, aby nauczyć się spawania? Jak ważny jest dla Ciebie wygląd spoiny? Spawanie MIG/MAG jest najłatwiejsze do nauczenia się, natomiast spawanie metodą TIG wykonasz spoin dokładne i wysokiej jakość, jednak ta metoda jest trudniejsza do opanowania.
Główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwej spawarki
1)Rodzaj materiału, który będziemy spawać
Aluminium
Jako najbardziej rozpowszechniony metal na ziemi, aluminium jest wykorzystywane w wielu miejscach. Aluminium ma niezwykle dużą zdolność do odporności na korozję, dzięki czemu jest trwałe i mniej podatne na uszkodzenia w czasie.
Materiał ten jest wykorzystywany w wielu różnych gałęziach przemysłu, z których wiele wymaga spawania pewnych materiałów. Aluminium można znaleźć we wszelkiego rodzaju pojazdach, od samochodów po samoloty. Jest ono również wykorzystywane w budynkach, zwłaszcza w miejscach, gdzie priorytetem jest jego lekkość i trwałość.
Spawanie aluminium najlepiej sprawdza się w przypadku spawania w metodzie MIG/MAG oraz spawania AC-TIG. Nie wszystkie rodzaje aluminium można jednak łatwo spawać. Niektóre gatunki aluminium spawa się łatwiej niż inne. Niektóre wymagają dodatkowej techniki, w tym materiałów wypełniających, które ułatwiają łączenie materiałów ze sobą.

Stal
Prawdopodobnie najbardziej powszechny metal używany w projektach spawalniczych, stal ma wiele cech, które czynią ją idealną do tego procesu. Stal jest stosunkowo tania, co czyni ją popularnym wyborem. Ma również wysoką wytrzymałość na rozciąganie, co oznacza, że może wytrzymać duże obciążenie zanim pęknie.
Jako stop, stal występuje w kilku różnych formach. W zależności od projektu, spawacze używają stali nierdzewnej, węglowej i niskowęglowej stali miękkiej. Stal miękka jest szczególnie plastyczna, co sprawia, że jest łatwa do spawania. Im więcej węgla ma stal, tym jest trudniejsza w spawaniu.
Podobnie jak aluminium, stal jest powszechnie stosowana w pojazdach transportowych wszystkich typów. Ponieważ jest mocna i tania, jest również używana w różnych budynkach i architekturze. Jest również powszechnie stosowana w stoczniach i budowach.
Spawanie stali węglowej jest możliwej przy wykorzystaniu wszystkich metod spawania , co jest kolejnym powodem, dla którego jest to tak popularny materiał. Metody stosowane do spawania stali obejmują spawanie drutem topnikowym, spawanie łukowe gazem, spawanie punktowe oporowe oraz spawanie DC-TIG. Spawanie AC-TIG nie jest zazwyczaj stosowane w przypadku elementów stalowych.
2)Wybierz idealne miejsce spawania
Miejsce spawania również pomaga zdecydować się na odpowiednią spawarkę. W czasie spawania w pomieszczeniach zamkniętych można obsługiwać maszynę do 240 V AC (2 fazy) lub 400 V AC (3 fazy) zasilania. Dwu fazowe zasilanie 220 V jest najbardziej popularne w warsztatach przydomowych. Zasilanie trójfazowe jest używane w warunkach przemysłowych gdzie jest wymagana większa moc spawarek.

3)Wybierz idealny zakres amperów
Koszt spawarki zależy również od wydajności generowania prądu. Grubsze blachy wymagają większego amperarzu, aby uzyskać prawidłowe wtopienie w przeciwieństwie do cienkich blach, gdzie nie jest wymagana większa moc.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na grubość materiału z którymi będziemy pracować. Dla tego, spawanie aluminium jest prawie takie samo jak spawanie stosunkowo cienkiego metalu.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy Zespół Wrozas

ul. Kaczeńcowa 12
51-180 Wrocław

Napisz do nas